Ура Вајгуроре

град во Белградската област, Албанија

Ура Вајгуроре (албански: Ura Vajgurore - „Нафтен Мост“), порано: Бања (Banja) — град во Албанија. Населението на изнесува 7.232 жители. Се наоѓа во Белградската област, во јужниот дел на државата.

Ура Вајгуроре
Ura Vajgurore
Ура Вајгуроре is located in Албанија
Ура Вајгуроре
Ура Вајгуроре
Координати: 40°46′N 19°53′E / 40.767° СГШ; 19.883° ИГД / 40.767; 19.883
Држава Албанија
ОбластБелград
ОпштинаУра Вајгуроре
Население (2001)
 • Вкупно7,232
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BR


Предлошка:Белград (област) Предлошка:Ура Вајгуроре