Семан (албански: Semani) — река во западна Албанија. Формирана е на устието на реките Осум и Девол, неколку километри северозападно од Кучово. Тече западно низ Фиер-Шеган и Мбростар во близина на Фиер. Се влева во Јадранското Море во близина на Тропоја.

Семан
Местоположба
Физички особености
УстиеЈадранско Море
40°49′25″N 19°22′0″E / 40.82361° СГШ; 19.36667° ИГД / 40.82361; 19.36667
Должина85 км
Особености на сливот

Во антиката, реката била позната како Апс.

Оваа река е втора по должина во Албанија, по реката Дрим. Водата на реката има висок минерален квалитет. Температурата на водата е 6,5 степени во јануари, сè до 25,5 во август.