Високуќи[1] или Виткуќ (албански: Vithkuq) — село во јужна Албанија. Селото се наоѓа во Општина Горица од Горичката област.

Високуќи
'
Област Албанија
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Географија

уреди

Историја

уреди

Демографија

уреди

Култура

уреди

Личности

уреди
Панорамски поглед кон црквата „Свети Михаил“

Наводи

уреди
  1. „III Австроунгарска военотопографска карта — Елбасан“. 1898. Посетено на 26 април 2019. На |first= му недостасува |last= (help)

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди