Високуќи[1] или Виткуќ (албански: Vithkuq) — село во јужна Албанија. Селото се наоѓа во Општина Горица од Горичката област.

Високуќи
Област Албанија
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Географија Уреди

Историја Уреди

Демографија Уреди

Култура Уреди

Личности Уреди

Наводи Уреди

  1. „III Австроунгарска военотопографска карта — Елбасан“. 1898. Посетено на 26 април 2019. На |first= му недостасува |last= (help)

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

Наводи Уреди

Надворешни врски Уреди