Кучово (албански: Kuçova) — град и општина во средна Албанија, административен центар на округот Кучово во Белградската област. Познат е по парковите и музеите.

Кучово
Kuçova
Kuçovë Main street.jpg
Кучово is located in Албанија
Кучово
Кучово
Координати: 40°48′14″N 19°54′52″E / 40.80389° СГШ; 19.91444° ИГД / 40.80389; 19.91444Координати: 40°48′14″N 19°54′52″E / 40.80389° СГШ; 19.91444° ИГД / 40.80389; 19.91444
Држава Албанија
ОкругКучово
Управа
 • ВидОпштина
 • ГрадоначалникБардил Ѓузели
Надм. вис.&1000000000000005000000050 м
Население (2012)
 • Вкупно16,787
Часовен појассредноевропско време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.5301-5304
Повик. бр.0311
Рег. таб.KV
Мреж. местоhttp://www.bashkiakucove.gov.al/

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

СпортУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди