Општина Извор

поранешна општина во Македонија
За истоименото село, видете Извор.
Општина Извор
денес дел од Општина Чашка
Игралиште во селото Извор.jpg

Поглед кон некогашното општинско седиште
Map of Izvor Municipality.svg

Местоположба на поранешната општина Извор
Општи податоци
Седиште Извор
Регион Вардарски Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски
Демографија
Население 1049[1] жит.
Населени места
Народности Македонци
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Изворпоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена кон Општина Чашка. Седиште на општината било селото Извор[2].

Територијата на општина се наоѓала во регионот Клепа. Најголема река во општината била реката Бабуна.

НаводиУреди

  1. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 27 август 2018.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

41°33′11″N 21°41′55″E / 41.55306° N; 21.69861° E / 41.55306; 21.69861Координати: 41°33′11″N 21°41′55″E / 41.55306° N; 21.69861° E / 41.55306; 21.69861