Општина Извор

поранешна општина во Македонија
За истоименото село, видете Извор.
Општина Извор
денес дел од Општина Чашка
Игралиште во селото Извор.jpg

Поглед кон некогашното општинско седиште
Map of Izvor Municipality.svg

Местоположба на поранешната општина Извор
Општи податоци
Седиште Извор
Регион Вардарски Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски
Демографија
Население 1.049[1] жит.
Населени места
Народности Македонци
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Изворпоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена кон Општина Чашка. Седиште на општината било селото Извор[2].

Територијата на општина се наоѓала во регионот Клепа. Најголема река во општината била реката Бабуна.

Населени места и демографијаУреди

Во Општина Извор спаѓале следниве села: Владиловци, Долно Врановци, Извор, Крнино, Мартолци, Оморани, Поменово, Попадија, Смиловци, Стари Град и Степанци.

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, Општина Извор имала 1.049 жители, од кои 1.041 Македонец, 5 Срби и 3 останати.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 27 август 2018.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

41°33′11″N 21°41′55″E / 41.55306° СГШ; 21.69861° ИГД / 41.55306; 21.69861Координати: 41°33′11″N 21°41′55″E / 41.55306° СГШ; 21.69861° ИГД / 41.55306; 21.69861