Опаја

поранешно село во Преспа, Егејска Македонија

Опаја или Опаа (грчки: Οπάγια, Опаја) — поранешно преспанско село во Егејска Македонија, Република Грција, во општината Преспа, во областа Западна Македонија. Селото се распаднало уште пред Балканските војни заради надојдените води[1].

Опаја
Οπάγια
Опаја is located in Грција
Опаја
Опаја
Местоположба во областа
Опаја is located in Преспа (општина)<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -1452.4%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Опаја
Местоположба на Опаја во општината Преспа и областа Западна Македонија
Координати: 40°48′N 21°07′E / 40.800° N; 21.117° E / 40.800; 21.117Координати: 40°48′N 21°07′E / 40.800° N; 21.117° E / 40.800; 21.117
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаПреспа
Општ. единицаШтрково
Надм. вис.&10000000000000993000000993 м
Население (Пред Балканските војни)
 • Вкупнораселено
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Географиja и местоположбаУреди

Дреново е сместено на североисточниот брег на Малото Преспанско Езеро, меѓу селата Штрково, Медово и Рудари. Селото се наоѓа на надморска висина од 993 м. Атарот на селото влегува во составот на општината Штрково.

ИсторијаУреди

Селото се раселило пред Балканските војни заради надојдените води. Неговите жители се преселиле во соседните села Штрково и Рудари[1].

ДемографијаУреди

На почетокот на XX век според К'нчов селото броело 60 жители, а имало 15 македонски куќи.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје. стр. 166.

Надворешни врскиУреди