Оле Ејнар Бјорндален

Оле Ејнар Бјорндален (роден на 27 јануари 1974) е поранешен норвешки професионален биатлонец и тренер, и е наречен „Крал на биатлонот“. Со освоените 13 медали на Зимските олимписки игри, се наоѓа на второто место на списокот на повеќекратни освојувачи на медали зад Марит Бјорген која има освоено 15 медали.[1] Тој исто така е најуспешниот биатлонец на сите времиња на Светското првенство во биатлон, со освоени 45 медали. Со 95 [2] победи во Светскиот куп, Бјорндален е се наоѓа на првото место на вечната листа на победници во Светскиот куп во Биатлон. Шест пати ја освоил титулата во генерален пласман на Светски куп: во 1997–98, во 2002–03, во 2004–05, во 2005–06, во 2007–08 и во 2008–09.

Оле Ејнар Бјорндален

Во 1992 година, го освоил својот прв медал во кариерата на светските првенства за јуниори. Една година подоцна, во 1993 година, откако освоил три титули на јуниорските светски првенства, Бјорндален дебитирал во Светскиот куп во биатлон. Во 1994 година на спринтерска трка одржана во Бад Гаштајн, Австрија прв пат застанал на подиумот од Светскиот куп. Дебито на Зимските олимписки игри Бјорндален го имал во Лилехамер во 1994 година, одржани во неговата родна земја Норвешка. На 20 февруари 2014 година, Бјорндален бил избран во спортската комисија на Меѓународниот олимписки комитет со осумгодишен мандат.[3] Тој поднел оставка на функцијата во 2016 година, бидејќи одлучил да ја продолжи својата кариера.[4]

Кариера

уреди

На 16-годишна возраст Бјорндален се запишал на спортската академија во Геило, каде што на почетокот тренирал скијачко трчање и за биатлон, а по една година одлучил да се насочи на биатлонот.

Во 1993 година, на свои 19 години, Бјорндален се нашол во центарот на вниманието откако освоил 3 од вкупно 4-те можни златни медали на Светското првенство во биатлон за јуниори, што меѓу другото довело до тоа да биде избран да ја претставува Норвешка на Олимпијадата во 1994 година, за сметка на искусниот биатлонец Еирик Квалфос. На тие Игри најдобар пласман на Бјорндален било 28-то место во спринтот.

Бјорндален го освоил Светското првенство шест пати (1997–98, 2002–03, 2004–05, 2005–06, 2007–08 и 2008–09), шест пати завршил втор (1996–97, 1998–99, 1999– 2000, 2000–01, 2003–04 и 2006–07), и еднаш трет (2001–02). Во својата прва сезона (1992–1993) завршил на 62-то место, следната сезона 30-то а сезоната потоа, четврто. Во сезоната 1995-96, го освоил деветтото место, но завршил на второ место во 1996-97. Во 1998, на 24-годишна возраст, тој освоил сите три големи првенства во биатлон таа сезона - златен медал на Светското првенство, златен Олимписки медал и титулата Светскиот куп во генерален пласман. Следните три сезони, завршувал на второ место во генерален пласман во Светскиот куп, а во 2001-02 бил трет.[5]

Во Светскиот куп застанал рекордни 179 пати на подиумот (95 1-ви места, 53 2-ри места и 31 трето место) во поединечните дисциплини. Бјорндален има и 1 победа на Светскиот куп во екипна дисциплина. Во штафета Бјорндален има освоено 37 трки, има 21 второ место и 14 трети места - вкупно 72 пласмани на подиумот од Светскиот куп, во штафетна дисциплина. Вкупно Оле Еинар Бјорндален има 257 пласмани на подиумот од Светскиот куп. По својата 87-ма победа на трката од Светскиот куп во февруари 2009 година, тој го надминал Ингемар Стенмарк како скијач со најмногу победи во Светскиот куп во историјата.

Бјорндален го освоил Светскиот куп во Спринт девет пати во сезоните: 1994–1995, 1996–1997, 1997–1998, 1999–2000, 2000–01, 2002–03, 2004–05, 2004–08–2007. Оле Ејнар го освоил Светскиот куп во „Пурсуит“ пет пати од 1999-00, 2002–03, 2005–06, 2007–08 и 2008–09. Бјорндален бил победник во Светскиот куп за масовен старт пет пати во: 2002–03, 2004–05, 2005–06, 2006–07 и 2007–08. Тој, исто така, еднаш го освоил и Светскиот куп на долги патеки во поединечна конкуренција во 2004-05 година. Победувал вкупно 20 пати, 13 пати завршил на второто место и пет пати бил трет. Севкупно, 38 пати се качил на подиумот.[6]

Тој е единствениот биатлонец кој победил на сите биатлонски трки на едни Зимски олимписки игри (игрите во Солт Лејк Сити 2002 година).[7] Тука спаѓаат: спринт, пурсуит, индивидуалните и рилеј трките (последната заедно со уште тројца други натпреварувачи). Тој бил најуспешниот олимпиец на овие игри.[8] Со ова станал само третиот Зимски олимпиец кој освоил четири злата на едни Олимписки игри, а исто така бил и првиот биатлонец кој освоил повеќе од две златни медали на едни Олимписки игри. Тој, исто така, освоил четири златни медали на Светското првенство во биатлон 2005 година во Хохфилцен, Австрија и на Светското првенство во биатлон 2009 година во Пјонгчанг, Јужна Кореја. Со победите на Бјорндален во Светскиот куп во биатлон и победата во крос-кантри тој има само две победи помалку од рекордот на Гунда Ниман-Штирнеман од 98 победи во Светскиот куп.

На Зимските олимписки игри 2006 во Торино, Бјорндален освоил три медали (две сребрени и една бронза). На Зимските олимписки игри во Ванкувер 2010 година, Бјорндален станал најуспешниот биатлонец во историјата на Зимските олимписки игри откако го надминал претходниот свој рекорд од девет олимписки медали, кој го делел задно со Уши Дисл од Германија. Со победата во рилеј станал олимпиец со најмногу освоени медали на зимските олимписки игри на сите времиња и дотогаш само двајца спортисти имале освоено вкупно 11 медали на Зимските олимписки игри. Со својот златен медал во 10 км спринт на Зимските олимписки игри во Сочи 2014 година, тој се израмни со норвежанецот Бјорн Дели за накмногу освоени медали на Зимските олимписки игри (вкупно 12) [9] а по освојувањето на своето второ злато на Игрите како дел од норвешкиот тим за мешана штафета го надминал Дели.[5]

 
Бјорндален во Контиолахти, Финска, 12 февруари 2012 година, каде што победил во пурсуит

Бјорндален има освоено осум олимписки златни медали, четири сребрени и една бронза.[10] Тој исто така има освоено 20 златни медали на Светското првенство, 14 сребрени и 11 бронзени и го држи рекордот за најмногу победи (95) на Светскиот куп во биатлон и 1 победа на Светскиот куп во скијачко трчање. Тој, го дели првото место на вечната ранг-листа на Светскиот куп за рекордните тринаесет последователни учества во сезоните помеѓу сезоните 1996-97 и 2008-09.

Во јануари 2018 година, Арне Ботнан, спортскиот директор на норвешкиот биатлон, објавил дека Бјорндален нема да биде избран за Зимските олимписки игри 2018 година, откако не успеал да ја постигне квалификациската норма за пласман.[11] Сепак, тој отпатувал на Игрите откако бил акредитиран како дел од белоруската олимписка делегација како тренер, за да ја поддржи Дарја Домрачева.[12] На 3 април 2018 Бјорндален го објавил своето повлекување од натпреварувањето.[13]

Резултати во биатлон

уреди
 
Бјорндален во Трондхајм, март 2009 година

Сите резултати се преземени од Меѓународниот сојуз во биатлон .

Олимписки зимски игри

уреди

13 медали (8 златни, 4 сребрени, 1 бронза)

Настан Индивидуална Спринт Извршување Масовен старт Реле Мешано реле
  1994 Лилехамер 36 Н/П Н/П
  1998 Нагано 7 Злато Сребро
  2002 Солт Лејк Сити Злато Злато Злато Злато
  2006 Торино Сребро 11 Сребро Бронза Н/П
  2010 Ванкувер Сребро 17 7 27 Злато
  2014 Сочи 33 Злато 4 22 4 Злато
*Pursuit првпат беше додаден во 2002 година, масовниот почеток во 2006 година и мешаното реле во 2014 година.

Светски првенства

уреди

45 медали (20 златни, 14 сребрени, 11 бронзени)

Event Individual Sprint Pursuit Mass start Team Relay Mixed relay
  1994 Canmore Н/П Н/П 4th Н/П
  1995 Antholz-Anterselva 12th 4th Н/П Н/П 5th Н/П
  1996 Ruhpolding 19th 6th Н/П Н/П 4th 4th Н/П
  1997 Brezno-Osrblie 6th 9th Bronze Н/П 4th Silver Н/П
  1998 Pokljuka Silver Н/П Gold Н/П
  1999 Kontiolahti 4th 19th 5th Bronze Н/П Bronze Н/П
  2000 Oslo 20th 5th 4th Bronze Н/П Silver Н/П
  2001 Pokljuka 10th 19th 4th Silver Н/П Bronze Н/П
  2002 Oslo 7th Н/П Н/П
  2003 Khanty-Mansiysk 30th Gold 8th Gold Н/П 4th Н/П
  2004 Oberhof Bronze Bronze Bronze 7th Н/П Silver Н/П
  2005 Hochfilzen 6th Gold Gold Gold Н/П Gold
  2006 Pokljuka Н/П Silver
  2007 Antholz-Anterselva 32nd Gold Gold 4th Н/П Silver
  2008 Östersund Silver Bronze Gold Silver Н/П Silver
  2009 Pyeongchang Gold Gold Gold 4th Н/П Gold 4th
  2010 Khanty-Mansiysk Н/П Silver
  2011 Khanty-Mansiysk 6th 22nd 24th 6th Н/П Gold Gold
  2012 Ruhpolding 47th 20th 14th 8th Н/П Gold Gold
  2013 Nové Město 25th 4th 10th 24th Н/П Gold
  2015 Kontiolahti 6th 19th 5th 4th Н/П Silver
  2016 Oslo 17th Silver Silver Bronze Н/П Gold
  2017 Hochfilzen 47th 8th Bronze 23rd Н/П 8th
*Тимот беше отстранет како настан во 1998 година, а потера беше додаден во 1997 година со масовен почеток додаден во 1999 година и мешаната штафета во 2005 година.

Вкупен рекорд

уреди
Резултат Индивидуална Спринт Извршување Масовен почеток Реле Мешано реле Тим Вкупно
1-во место 8 36 37 14 33 4 1 133
2 место 9 24 14 6 19 2 74
3-то место 2 12 8 9 13 44
Топ 10 15 40 31 15 11 1 113
11–20 10 31 11 10 1 63
21–40 16 13 5 5 39
41–50 6 5 11
Други 8 4 12
Започнува 74 165 104 58 74 6 1 483

Светски куп

уреди
Season Overall Individual Sprint Pursuit Mass start
Points Position Points Position Points Position Points Position Points Position
1992–93 - 62nd Н/П Н/П Н/П Н/П
1993–94 - 30th Н/П Н/П Н/П Н/П
1994–95 178 4th 115 1st Н/П Н/П Н/П Н/П
1995–96 141 9th 104 6th Н/П Н/П Н/П Н/П
1996–97 303 2nd 67 8th 158 1st 78 3rd Н/П Н/П
1997–98 289 1st 71 3rd 185 1st Н/П Н/П
1998–99 397 2nd 48 2nd 130 5th 174 3rd 45 3rd
1999–00 448 2nd 161 1st 200 1st 51 9th
2000–01 911 2nd 110 2nd 393 1st 272 2nd 136 2nd
2001–02 692 3rd 108 2nd 219 5th 315 3rd 50 17th
2002–03 737 1st 16 34th 328 1st 230 1st 150 1st
2003–04 901 2nd 75 6th 341 2nd 315 2nd 138 2nd
2004–05 923 1st 130 1st 330 1st 317 2nd 146 1st
2005–06 814 1st 92 2nd 253 2nd 283 1st 186 1st
2006–07 732 2nd 90 6th 201 10th 265 2nd 180 1st
2007–08 869 1st 59 7th 383 1st 247 1st 180 1st
2008–09 1080 1st 110 4th 372 1st 342 1st 199 2nd
2009–10 593 10th 54 25th 265 7th 108 16th 152 7th
2010–11 586 10th 126 4th 205 14th 113 20th 142 7th
2011–12 548 16th 199 18th 239 5th 110 17th
2012–13 463 22nd 33 35th 173 19th 167 16th 90 26th
2013–14 556 6th 10 44th 260 4th 194 9th 92 8th
2014–15 524 14th 76 11th 207 14th 134 19th 107 16th
2015–16 577 13th 84 7th 199 12th 167 14th 127 11th
2016–17 631 9th 83 9th 218 8th 183 17th 147 7th
2017–18 120 43rd 23 32nd 54 43rd 37 46th 6 43rd
Season Date Location Discipline Level
1995–96

1 victory

(1 In)
11 January 1996   Antholz-Anterselva 20 km individual Biathlon World Cup
1996–97

3 victories

(2 Sp, 1 Pu)
4 January 1997   Oberhof 10 km sprint Biathlon World Cup
5 January 1997   Oberhof 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
11 January 1997   Ruhpolding 10 km sprint Biathlon World Cup
1997–98

2 victories

(2 Sp)
17 January 1998   Antholz-Anterselva 10 km sprint Biathlon World Cup
18 February 1998   Nagano-Nozawa Onsen 10 km sprint Winter Olympic Games
1998–99

3 victories

(1 Sp. 2 Pu)
11 December 1998   Hochfilzen 10 km sprint Biathlon World Cup
9 January 1999   Oberhof 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
23 January 1999   Antholz-Anterselva 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
1999–2000

5 victories

(1 Sp, 3 Pu, 1 In)
2 December 1999   Hochfilzen 20 km individual Biathlon World Cup
4 December 1999   Hochfilzen 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
6 January 2000   Oberhof 10 km sprint Biathlon World Cup
7 January 2000   Oberhof 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
22 January 2000   Antholz-Anterselva 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
2000–01

8 victories

(4 Sp, 2 Pu, 1 In, 1 MS)
1 December 2000   Antholz-Anterselva 10 km sprint Biathlon World Cup
17 December 2000   Antholz-Anterselva 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
12 January 2001   Ruhpolding 10 km sprint Biathlon World Cup
18 January 2001   Antholz-Anterselva 10 km sprint Biathlon World Cup
21 January 2001   Antholz-Anterselva 15 km mass start Biathlon World Cup
28 February 2001   Salt Lake City 20 km individual Biathlon World Cup
2 March 2001   Salt Lake City 10 km sprint Biathlon World Cup
3 March 2001   Salt Lake City 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
2001–02

5 victories

(2 Sp, 2 Pu, 1 In)
6 December 2001   Hochfilzen 10 km sprint Biathlon World Cup
9 December 2001   Hochfilzen 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
11 February 2002   Salt Lake City 20 km individual Winter Olympic Games
13 February 2002   Salt Lake City 10 km sprint Winter Olympic Games
16 February 2002   Salt Lake City 12.5 km pursuit Winter Olympic Games
2002–03

11 victories

(4 Sp, 4 Pu, 3 MS)
8 December 2002   Östersund 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
14 December 2002   Östersund 10 km sprint Biathlon World Cup
15 December 2002   Östersund 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
9 January 2003   Oberhof 10 km sprint Biathlon World Cup
12 January 2003   Oberhof 15 km mass start Biathlon World Cup
18 January 2003   Ruhpolding 10 km sprint Biathlon World Cup
19 January 2003   Ruhpolding 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
9 February 2003   Lahti 15 km mass start Biathlon World Cup
16 February 2003   Oslo Holmenkollen 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
15 March 2003   Khanty-Mansiysk 10 km sprint Biathlon World Championships
23 March 2003   Khanty-Mansiysk 15 km mass start Biathlon World Championships
2003–04

5 victories

(1 Sp, 4 Pu)
4 December 2003   Kontiolahti 10 km sprint Biathlon World Cup
7 December 2003   Kontiolahti 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
14 December 2003   Hochfilzen 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
10 January 2004   Pokljuka 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
18 January 2004   Ruhpolding 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
2004–05

12 victories

(5 Sp, 4 Pu, 1 In, 2 MS)
2 December 2004   Beitostølen 10 km sprint Biathlon World Cup
11 December 2004   Oslo Holmenkollen 10 km sprint Biathlon World Cup
15 January 2005   Ruhpolding 10 km sprint Biathlon World Cup
16 January 2005   Ruhpolding 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
19 January 2005   Antholz-Anterselva 20 km individual Biathlon World Cup
21 January 2005   Antholz-Anterselva 10 km sprint Biathlon World Cup
23 January 2005   Antholz-Anterselva 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
20 February 2005   Pokljuka 15 km mass start Biathlon World Cup
5 March 2005   Hochfilzen 10 km sprint Biathlon World Championships
6 March 2005   Hochfilzen 12.5 km pursuit Biathlon World Championships
13 March 2005   Hochfilzen 15 km mass start Biathlon World Championships
17 March 2005   Khanty-Mansiysk 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
2005–06

8 victories

(2 Sp, 4 Pu, 2 MS)
27 November 2005   Östersund 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
22 January 2006   Antholz-Anterselva 15 km mass start Biathlon World Cup
8 March 2006   Pokljuka 10 km sprint Biathlon World Cup
11 March 2006   Pokljuka 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
18 March 2006   Kontiolahti 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
23 March 2006   Oslo Holmenkollen 10 km sprint Biathlon World Cup
25 March 2006   Oslo Holmenkollen 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
26 March 2006   Oslo Holmenkollen 15 km mass start Biathlon World Cup
2006–07

11 victories

(4 Sp, 4 Pu, 1 In, 2 MS)
30 November 2006   Östersund 20 km individual Biathlon World Cup
2 December 2006   Östersund 10 km sprint Biathlon World Cup
3 December 2006   Östersund 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
8 December 2006   Hochfilzen 10 km sprint Biathlon World Cup
9 December 2006   Hochfilzen 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
13 January 2007   Ruhpolding 10 km sprint Biathlon World Cup
14 January 2007   Ruhpolding 15 km mass start Biathlon World Cup
3 February 2007   Antholz-Anterselva 10 km sprint Biathlon World Championships
4 February 2007   Antholz-Anterselva 12.5 km pursuit Biathlon World Championships
10 March 2007   Oslo Holmenkollen 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
11 March 2007   Oslo Holmenkollen 15 km mass start Biathlon World Cup
2007–08

7 victories

(3 Sp, 2 Pu, 2 MS)
1 December 2007   Kontiolahti 10 km sprint Biathlon World Cup
8 December 2007   Hochfilzen 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
15 December 2007   Pokljuka 10 km sprint Biathlon World Cup
6 January 2008   Oberhof 15 km mass start Biathlon World Cup
20 January 2008   Antholz-Anterselva 15 km mass start Biathlon World Cup
10 February 2008   Östersund 12.5 km pursuit Biathlon World Championships
6 March 2008   Khanty-Mansiysk 10 km sprint Biathlon World Cup
2008–09

7 victories

(2 Sp, 3 Pu, 1 In, 1 MS)
17 January 2009   Ruhpolding 10 km sprint Biathlon World Cup
18 January 2009   Ruhpolding 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
14 February 2009   Pyeongchang 10 km sprint Biathlon World Championships
15 February 2009   Pyeongchang 12.5 km pursuit Biathlon World Championships
17 February 2009   Pyeongchang 20 km individual Biathlon World Championships
21 March 2009   Trondheim 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
22 March 2009   Trondheim 15 km mass start Biathlon World Cup
2009–10

3 victories

(2 Sp, 1 MS)
5 December 2009   Östersund 10 km sprint Biathlon World Cup
11 December 2009   Hochfilzen 10 km sprint Biathlon World Cup
10 January 2010   Oberhof 15 km mass start Biathlon World Cup
2010–11

1 victory

(1 Pu)
5 December 2010   Östersund 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
2011–12

1 victory

(1 Pu)
12 February 2012   Kontiolahti 12.5 km pursuit Biathlon World Cup
2013–14

1 victory

(1 Sp)
8 February 2014   Sochi 10 km sprint Winter Olympic Games
2015–16

1 victory

(1 In)
2 December 2015   Östersund 20 km individual Biathlon World Cup

Победи по година

уреди
година Рангирање</br> севкупно
Број на</br> победи
2017–18 43
2016–17 9
2015–16 13 1
2014–15 14
2013–14 6 1
2012–13 22
2011–12 16 1
2010–11 10 1
2009–10 10 3
2008–09 1 7
2007–08 1 7
2006–07 2 11 + 1
2005–06 1 8
2004–05 1 12
2003–04 2 5
2002–03 1 11
2001–02 3 5
2000–01 2 8
1999–00 2 5
1998–99 година 2 3
1997–98 1 2
1996–97 2 3
1995–96 9 1
1994–95 4
1993–94 30
1992–93 62
Вкупно 6 победи 95 + 1

Пукање

уреди

Бјорндален е солиден стрелец, но не е меѓу првите дваесет стрелци. Бјорндален сезоната 2005-2006 ја завршил со процент од 84% погодоци, погодувајќи 292 од 345 обиди, што го ставило на 36-та позиција по прецизност на шутот. Неговиот стрелачки процент и со лежење и со стоење бил речиси идентичен, 146/172 во лежечка и 146/173 во стоечка позиција.

Статистика за пукањето

уреди

Статистиката е добиена од Меѓународниот сојуз за биатлон.

Пукање 2004–05 2005–06 2006–07 2007–08 2008–09 2009–10 2010–11 2011–12 2012–13 2013–14 2014–15 2015–16 2016–17
Севкупно 85% 84% 84% 83% 85% 83% 86% 80% 85% 84% 85%
Лежечка положба 89% 84% 85% 84% 85% 87% 89% 85% 88% 84% 86%
Стоечка положба 81% 84% 84% 82% 86% 80% 83% 75% 82% 84% 84%

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. „Bjorndalen sets Winter Olympics medal record“. UPI. 19 February 2014. Посетено на 19 February 2014.
 2. „World Cup Biathlon Victories: How Many for Ole?“. IBU. 3 December 2015. Архивирано од изворникот на 8 December 2015. Посетено на 3 December 2015.
 3. „Athletes select two IOC reps“. ESPN. 20 February 2014. Посетено на 21 February 2014.
 4. „IOC statement on Ole Einar Bjørndalen“. IOC. 5 April 2016. Посетено на 23 January 2018.
 5. 5,0 5,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име britannica.
 6. „Biathlon Crystal Globes Men“. www.wintersport-charts.info.
 7. Strauss, Chris (8 February 2014). „Ole Einar Bjoerndalen's not the all-time winter medal king just yet“. USA Today. Посетено на 21 February 2014.
 8. „Salt Lake City 2002 Winter Olympics“. International Olympic Committee. Посетено на 21 February 2014.
 9. „Ole Einar Bjoerndalen wins gold in men's 10 km sprint, matching record for most career Olympic medals“. NBC. 8 February 2014. Архивирано од изворникот на 2018-01-18. Посетено на 21 February 2014.
 10. „Sochi 2014: Ole Einar Bjoerndalen makes Winter Olympic history“. BBC Sport. 19 February 2014. Посетено на 21 February 2014.
 11. Heinrich, Sigi (11 January 2018). „Sigi-Heinrich-Blog: Der "Kannibale" Ole Einar Björndalen Ist Zahnlos Geworden“ [Sigi Heinrich Blog: The "Cannibal" Ole Einar Bjoerndalen Has Become Toothless]. Eurosport (германски). Посетено на 11 January 2018.
 12. „IOC permits Ole Einar Bjoerndalen to join Belarus' Olympic delegation“. Belarusian Telegraph Agency. 30 January 2018. Посетено на 3 April 2018.
 13. Zaccardi, Nick (3 April 2018). „Ole Einar Bjørndalen retires after six Olympics, 13 medals“. NBCSports.com. Посетено на 3 April 2018.