ОУ „Лазо Ангеловски“ - Аеродром

Лазо Ангеловскиосновно училиште во населба Ново Лисиче, Општина Аеродром. [1].Училиштето во 2007 е прогласено за најспортско основно училиште во Република Македонија. Тоа е едно од поголемите училишта во Македонија, со најголем број на ученици.

Лазо Ангеловски

Место
Општина: Аеродром
Нас. место: Ново Лисиче
Местоположба
Основни информации
Директор: Перо Арсеновски
Број на ученици: 1.579
Настава на: македонски
Контактни информации

Учество на натпревари уреди

 • Кошарка
 • Фудбал
 • Одбојка
 • Математика
 • Ракомет
 • Биологија
 • Физика
 • Англиски јазик

Освоени награди уреди

 • Прво место во машка кошарка 2006/2007
 • Прво место во женска кошарка 2006/2007
 • Трето место во фудбал - машка конкуренција 2006/07
 • Прво место во ракомет - машка конкуренција 2011/12

Познати личности кои учеле во ова училиште уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски уреди

Предлошка:Основни училишта во општина Аеродром