ОУ „Коле Неделковски“ - Центар

основно училиште во Дебар Маало, Скопје

Општинско основно училиште Коле Неделковскиосновно училиште кое се наоѓа во Дебар Маало, Општина Центар. Училиштето е наречено по македонскиот поет и комунист меѓу двете светски војни, Коле Неделковски.

Коле Неделковски

Место
Општина: Општина Центар
Наречено по: Коле Неделковски
Нас. место: Дебар Маало, Скопје
Адреса: Антоние Грубишиќ бр. 8
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1957; пред 67 години (1957)
Директор: Светлана Масларевска
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место https://www.oukolenedelkovski.edu.mk/

Историја

уреди

Основното училиште „Коле Неделковски“ започнало со работа во учебната 1957/58, користејќи ги просториите на Основното училиште „Његош“, кое се наоѓало на местото на денешното Основно училиште „Јохан Хајнрих Песталоци“, чија зграда целосно била проголтана за време на катастрофалниот земјотрес од 1963 година. Училиштето добило сопствена зграда во 1959 година и службено започнало со работа на 1 септември 1958 година.[1]

Согласно учебната 2014/15 година, училиштето било составено од 25 паралелки и 693 ученици.[2]

Во јули 2017 година, училиштето било обновувано. Парите биле обезбедени од „Филип Морис“ Тутунски комбинат Прилеп. Во тој момент, биле запишани 640 ученици кои биле под учителство на 39 наставници.[3]

Во септември 2023 година, бил поставен камен темелник за доградба на 4 нови училници.[4]

Директори

уреди
  • Светлана Масларевска[2][5]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Историјат на училиштето“. ООУ „Коле Неделковски“. 3 ноември 2014. Архивирано од изворникот на 20 октомври 2016. Посетено на 14 декември 2023.
  2. 2,0 2,1 „Лична карта на училиштето“. ООУ „Коле Неделковски“. 13 октомври 2014. Архивирано од изворникот на 20 октомври 2016. Посетено на 14 декември 2023.
  3. „Учениците од ОУ Коле Неделковски од 1ви септември во нови училници“. mcms.mk. 21 јули 2017. Архивирано од изворникот на 3 декември 2018. Посетено на 14 декември 2023.
  4. „ООУ „Коле Неделковски" во Дебар Маало ќе добие четири нови училници за уште 100 ученици“. nezavisen.mk. 13 октомври 2014. Архивирано од изворникот на 5 септември 2023. Посетено на 14 декември 2023.
  5. „По години силни заложби на директорката, во „Коле Неделковски" конечно почна градба на нови училници“. republika.mk. 5 септември 2023. Архивирано од изворникот на 24 септември 2023. Посетено на 14 декември 2023.

Надворешни врски

уреди