Географија на Словачка

Словачка е држава која се наоѓа во Средна Европа.

Географски координати : 59°00′N 26°00′E / 59.000° СГШ; 26.000° ИГД / 59.000; 26.000

Граници

уреди

Вкупната површина на земјата изнесува 49.035 км2, и според тоа се наоѓа на 130 место по големина во светот. Земјата граничи со Полска, на југ со Унгарија, на исток со Украина и на запад со Чешка и Австрија.

Главниот град Братислава е најголемиот во државата со околу 500 000 жители.

Население

уреди

Според пописот, вкупното население во Ерменија е околу 5,379,455 жители. Густината на населеноста е 111/km2 жители на квадратен километар.

Клима

уреди

Во словачкиот релјеф доминантни се планинските венци и природа со Карпатите кои се протегаат на северниот дел од државата.[1] Како дел од тие планини е и планината Татра. Во близина на полската граница се наоѓаат Високите Татри кои се популарно одредиште за скијање. На Големите Татри има доста мали езера и тука се наоѓа највисоката точка на Словачка - Герлаховски Штит со висина од 2.655 метри и словачката симболично највисока планина Кривањ.

Поголеми словачки реки се: Дунав, Вах и Хрон. Тиса ја сочинува словачко-унгарската граница за 5 км. Климата на Словачка воглавно е континентална.

Наводи

уреди
  1. Votruba, Martin. „Upper Liptov Climate“. Slovak Studies Program. University of Pittsburgh. Архивирано од изворникот на 2010-06-02. Посетено на 2010-06-11.