Музлагица (Селокуќи)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Музлагица

Карта

Местоположба 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694
Основни податоци
Место Селокуќи
Општина Дебар
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Музлагицаархеолошко наоѓалиште во дебарското село Селокуќи. Претставува неолитска населба. Се наоѓа на северната периферија на селото, во маалото Таранеш, каде на десниот брег на Поповска Река, по површината на приватни ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж, камени секири и кремени ножеви. Керамиката, врз основа на фактурата и орнаментите, покажува тесна врска со керамиката од неолитските населби во соседна Албанија и преку неа, особено импресо-орнаментите, со населбите од западната јадранска зона.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069