Мојсиева Црква (Селокуќи)

археолошко наоѓалиште во Македонија
(Пренасочено од Мојсева Црква (Селокуќи))
Мојсиева Црква

Карта

Местоположба 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694
Основни податоци
Место Селокуќи
Општина Дебар
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Мојсиева Цркваархеолошко наоѓалиште во дебарското село Селокуќи. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на западната периферија на селото, на источната падина на висок рид што доминира над околниот терен и долината на Црн Дрим, каде се откриени гробови без гробна конструкција, покриени само со една камена плоча. Гробовите се со насоченост исток-запад. Исто така може да се видат и темелите на една мала еднокорабна црква градена од камен и варов малтер.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069