Милмерсдорф

Милмерсдорф (германски: Milmersdorf) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Милмерсдорф
Црква во Милмерсдорф
Црква во Милмерсдорф
Милмерсдорф во рамките на Германија
Милмерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Герсвалде
Градоначалник Клаус-Кристијан Арнт (СДП)
Основни податоци
Површина 62,86 км2
Надм. височина 60 м
Население 1.463 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17268
Повик. бр. 039886
Портал www.amt-gerswalde.de
Местоположба на Милмерсдорф во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°07′00″ N; 13°39′00″ E / 53.1167° СГШ; 13.65° ИГД / 53.1167; 13.65Координати: 53°07′00″ N; 13°39′00″ E / 53.1167° СГШ; 13.65° ИГД / 53.1167; 13.65

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)