Герсвалде (германски: Gerswalde) — општинска заедница во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Герсвалде.

Општинската заедница Герсвалде се состои од следниве општини:

  1. Флит-Штегелиц
  2. Герсвалде
  3. Милмерсдорф
  4. Митенвалде
  5. Темен-Рингенвалде

Координати: 53°07′01″ N; 13°43′59″ E / 53.117° СГШ; 13.733° ИГД / 53.117; 13.733