Мешерин (германски: Mescherin) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа на западниот брег на реката Одра, која претставува граница со Полска од 1945.

Мешерин
Црква во Мешерин
Црква во Мешерин
Мешерин is located in Германија
Мешерин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Гарц
Градоначалник Вилфрид Бургхарт
Основни податоци
Површина 30,96 км2
Надм. височина 4 м
Население 820 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 16307
Повик. бр. 033332
Портал www.gartz.de
Местоположба на Мешерин во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°15′00″ N; 14°26′00″ E / 53.25° СГШ; 14.4333° ИГД / 53.25; 14.4333Координати: 53°15′00″ N; 14°26′00″ E / 53.25° СГШ; 14.4333° ИГД / 53.25; 14.4333

Патен мост го поврзува Мешерин со полскиот град Грифино (Грајфенхаген) преку реката. Најблискиот град е Шчеќин (Штетин), околу 20 километри на север. Мешерин се наоѓа во северните делови на националниот парк Долна долина на Одра.

На 31 декември 2002, општините Нојрохлиц, Радеков и Розов биле припоени кон Мешерин. Во Розов, црквата од 13 век служи како заеднички германско-полски споменик за протерувањето на Германците во и по Втората светска војна и раселувањето на Полјаците од окупираните територии од Советскиот Сојуз во источните германски покраини, кои станале полски во 1945. Розов бил избран за граничен премин, како на сојузниот автопат Б2, така и на железничката линија Берлин-Шчеќин.

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)