Меланија Трамп

словенечка манекенка, сопруга на Доналд Трамп

Меланија Трамп (англиски: Melania Trump, родена Меланија Кнавс, Melanija Knavs[1] mɛˈlaːnija ˈknaːu̯s, април 26, 1970; германизирано во Melania Knauss[2]) е првата дама на САД. Пред да се омажи за претседателот Доналд Трамп во 2005 година, таа работела како модел.

Меланија Трамп
Melania Trump
Melania Trump official portrait.jpg
Прва дама на САД
На должноста
20 јануари 2017 – 20 јануари 2021
Претседател Доналд Трамп
Претходник Мишел Обама
Наследник Џил Бајден
Лични податоци
Роден(а) Меланија Кнавс
26 април 1970 (1970-04-26) (53 г.)
Ново Место, Словенија, Југославија
Националност
Партија Републиканска партија
Сопружник Доналд Трамп (в. 2005)
Деца Барон Трамп
Живеалиште Белата куќа
Установа Универзитет во Љубљана

Родена е во градот Ново Место во Словенија, тогаш позната како Социјалистичка Република Словенија во рамките на Југославија. Таа станала постојан жител на САД во 2001 година, а добила државјанство во 2006 година.

Трамп е првата натурализирана американска граѓанка која станала прва дама, а втора прва дама која е родена во странство, првата е Луиза Адамс која е родена во Лондон.[3]

НаводиУреди

  1. Jordan, Mary (September 30, 2015). „Meet Melania Trump, a New Model for First Lady“. The Washington Post. Посетено на October 1, 2015.
  2. Otterbourg, Ken (August 27, 2016). „The mystery that is Melania Trump“. The State. Посетено на November 30, 2016.
  3. Waxman, Olivia B., "Meet the Only First Lady Before Melania Trump Not to Have Been Born in the U.S.", Time, November 9, 2016.