Марко Ландучи (роден на 25 март 1964 година, во Лука) — италијански фудбалски тренер и поранешен голман. Во моментов е асистент тренер на Масимилијано Алегри во Јувентус.

Марко Ландучи
Лични податоци
Роден на 25 март 1964(1964-03-25)(60 г.)
Роден во Лука, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001880000001,88 м
Играчки податоци
Позиција голман
Сегашен клуб Јувентус Јувентус
(Асистент тренер)
Младинска кариера
Фјорентина Фјорентина
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1980–1991 Фјорентина Фјорентина 126 (0)
1981–1982Вијареџо Вијареџо 7 (0)
1984–1985Рондинела Рондинела 34 (0)
1985–1986Парма Парма 34 (0)
1991–1992 Лукезе Лукезе 33 (0)
1992–1994 Бреша Бреша 44 (0)
1994–1995 Авелино Авелино 30 (0)
1995–1996 Интер Интер 0 (0)
1996 Венеција Венеција 2 (0)
1997 Верона Верона 1 (0)
1997–2001 Лукезе Лукезе 4 (0)
1998–1999Куоиопели Куоиопели 12 (0)
Раководител на екипите
2005–2006 Фјорентина Фјорентина (тренер на голманите)
2006–2008 Гросето Гросето (тренер на голманите)
2008–2010 Каљари Каљари (асистент)
2010–2014 Милан Милан (тренер на голманите)
2014–2019 Јувентус Јувентус (асистент)
2021– Јувентус Јувентус (асистент)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20 мај 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 29 мај 2018