Манастир „Св. Рафаил, Никола и Ирина“ - Крива

манастир кај Крива, Ениџевардарско

Свети Рафаил, Никола и Ирина (грчки: Ιερά Μονή των Αγίων Ραφαήλ, Νικολάου και Ειρήνης) — манастир кај селото Крива, Ениџевардарско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Гуменџиско-бојмичко-ругуновската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Рафаил, Никола и Ирина
Αγίων Ραφαήλ, Νικολάου και Ειρήνης
Поглед на манастирот
Карта
40°56′45″N 22°24′2″E / 40.94583° СГШ; 22.40056° ИГД / 40.94583; 22.40056Координати: 40°56′45″N 22°24′2″E / 40.94583° СГШ; 22.40056° ИГД / 40.94583; 22.40056
МестоКрива, Ениџевардарско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Мреж. местоmoni-agiou-rafail.gr
Архитектура
Завршена1992
Управа
ЕпархијаГуменџиско-бојмичко-ругуновска

Манастиръот се наоѓа над Крива, на 600 м.н.в. во југоисточните пазуви на планината Пајак. Основан е во 1992 ф. од митрополитот Димитриј Гуменџиски. Посветен е на светците Рафаил, Никола и Ирина — маченици кои пострадале за верата во 1463 г. на островот Лезбос. Во манастирот има параклиси посветени на Светите Мироносци и на Василиј Велики.[1][2] Резбаниот иконостас е дело на монасите од познатиот манастир Високи Дечани на Косово.[3]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Ιερά Μονή των Αγίου του Ραφαήλ“. Μοναστήρια της Ελλάδος. Посетено на 25 јуни 2017.[мртва врска]
  2. „Αγίων Ραφαήλ, Νικολάου και Ειρήνης“. Ιερά Μητρόπολις Γουμενίσσης. Посетено на 25 јуни 2017.
  3. „Γρίβα, Ι.Μ. Αγίων Ραφαήλ, Νικολάου & Ειρήνης“. Enjoy Kilkis. Посетено на 14 март 2018.

Надворешни врскиУреди