Високи Дечани

Високи Дечани е средновековен манастир кај Пеќ, на Косово[1].

Средновековни споменици на Косово
Светско наследство на УНЕСКО
Манастирката црква
КритериумКултурен: ii, iii, iv
Навод724
Запис2004 (28мо заседание)
Дополнувања2006
Загрозено2006-

ИсторијаУреди

Го подигнал Стефан Дечански во периодот 1327-1335 год.

ИзгледУреди

Црквата е петобродна, фрескоживописот е работен од 1348-1350 година, а се одликува со богата фигурална пластична декорација во романски стил.

 
Внатрешен дизајн

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 42°32′48″N 20°16′18″E / 42.54667° N; 20.27167° E / 42.54667; 20.27167