Манастириште (Костинци)

Манастириште
археолошко наоѓалиште
Манастириште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастириште
Манастириште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′6″N 21°24′24″E / 41.50167° СГШ; 21.40667° ИГД / 41.50167; 21.40667Координати: 41°30′6″N 21°24′24″E / 41.50167° СГШ; 21.40667° ИГД / 41.50167; 21.40667
Основни податоци
Име Манастириште
Место Костинци
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастириште — археолошки локалитет во прилепското село Костинци. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и преставува локалитет од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека северозападно од селото, во близина на железничката пруга се забележуваат остатоци од градба. По површината на земјата видливи се тули, бигорски и обични градежни камења, како и остатоци од фрески. Во 1933 година тука била откопана и плоча со рељефи. За време на Втората светска војна голем број од пронајдените артефакти биле однесени во Бугарија од страна на бугарските војници. Во близина се наоѓа и неистражената некропола Капина.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998