Капина (Костинци)

Капина
археолошко наоѓалиште
Капина is located in Археолошки локалитет во Македонија
Капина
Капина
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′6″N 21°24′24″E / 41.50167° СГШ; 21.40667° ИГД / 41.50167; 21.40667Координати: 41°30′6″N 21°24′24″E / 41.50167° СГШ; 21.40667° ИГД / 41.50167; 21.40667
Основни податоци
Име Капина
Место Костинци
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Капина — археолошки локалитет во прилепското село Костинци. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и најверојатно преставува некопола. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека северозападно од селото, а во близина на локалитетот Манастириште се наоѓа место со гробови. Гробовите од внатрешната страна биле обложени со земјени плочи.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998