Киршау (германски: Kirschau, горнолужички: Korzym) — село и поранешна општина во Горна Лужица, во округот Бауцен во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2011 година е дел од градот Ширгисвалде-Киршау. Се наоѓа во регионот наречен Лужичките Возвишенија во долината на Шпре и Пилке, помеѓу „Mönchswalderberg“ (449 м) и „Lärchenberg“ (354 м).

Киршау
Место во Ширгисвалде-Киршау
Киршау
Киршау
Киршау
Грб на Киршау
Киршау во рамките на Германија
Киршау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Град Ширгисвалде-Киршау
Основни податоци
Површина 6,52 км2
Надм. височина 250 м
Население 2.442  (31 декември 2009)
 - Густина 375 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02681
Повик. бр. 03592 (035938 во Бедервиц, Родевиц и Зоненберг)
Портал www.kirschau.de
Координати 51°6′N 14°25′E / 51.100° СГШ; 14.417° ИГД / 51.100; 14.417

Селото е поделено на четири различни делови: Бедервиц (Bederwitz, Bjedrusk), Клајнпоствиц (Kleinpostwitz, Bójswecy), Родевиц (Rodewitz, Rozwodecy) и Зоненберг (Sonnenberg, Słónčna Hora).