Западни Судети (полски: Sudety Zachodnie; чешки: Krkonošská oblast; германски: Westsudeten) — геоморфолошки макрорегион, западниот дел од планинската група Судети на границата помеѓу Чешка, Полска and Германија. Се состојат претежно од планински венци. Се протегаат од реката Бубр на исток до Елба и Елпските Песочнички Планини на запад.[1]

Западни Судети
Сњежка, Крконоше
Највисока точка
ВрвСњежка
Надм. вис.1.603 м
Координати50°44′10″N 15°44′24″E / 50.73611° СГШ; 15.74000° ИГД / 50.73611; 15.74000
Географија
Западни Судети на карта

Карта

ЗемјиЧешка, Германија и Полска
Матичен венецСудети

Поделба

уреди

Западните Судети се поделени на разни целини (бројките се означени на картата):

Наводи

уреди
  1. Aleksandrowski, P.; Mazur, S. (2002). „Collage tectonics in the northeasternmost part of the Variscan Belt: the Sudetes, Bohemian Massif“. Geological Society, London, Special Publications. 201 (1): 237–277. Bibcode:2002GSLSP.201..237A. doi:10.1144/GSL.SP.2002.201.01.12. S2CID 140166878.