Кростау (германски: Crostau, горнолужички: Chróstawa) — село и поранешна општина во Горна Лужица во округот Бауцен, во источна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2011 година е дел од градот Ширгисвалде-Киршау.

Кростау
Место во Ширгисвалде-Киршау
Грб на Кростау
Кростау во рамките на Германија
Кростау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Град Ширгисвалде-Киршау
Основни податоци
Површина 9,32 км2
Надм. височина 363 м
Население 1.603  (31 декември 2009)
 - Густина 172 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02681
Повик. бр. 03592
Портал www.crostau.de
Координати 51°5′N 14°27′E / 51.083° СГШ; 14.450° ИГД / 51.083; 14.450