Лихтенхајн/Бергбан

Лихтенхајн/Бергбан (германски: Lichtenhain/Bergbahn) — село и поранешна општина во округот Залфелд-Рудолштат, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2008 е дел од градот Обервајсбах.

Лихтенхајн/Бергбан
Дел во Обервајсбах
Бергбан
Бергбан
Грб на Лихтенхајн/Бергбан
Лихтенхајн/Бергбан is located in Германија
Лихтенхајн/Бергбан
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општ. заед. Бергбанрегион/Шварцатал
Град Обервајсбах
Основни податоци
Површина 3,26 км2
Надм. височина 640 м
Население 351  (31 декември 2006)
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98744
Повик. бр. 036705
Портал www.lichtenhain.de
Координати 50°36′0″N 11°7′59″E / 50.60000° СГШ; 11.13306° ИГД / 50.60000; 11.13306Координати: 50°36′0″N 11°7′59″E / 50.60000° СГШ; 11.13306° ИГД / 50.60000; 11.13306