Бергбанрегион/Шварцатал

Бергбанрегион/Шварцатал (германски: Bergbahnregion/Schwarzatal) — поранешна општинска заедница во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиште на општинската заедница било во Обервајсбах. Била распуштена во јануари 2019 година.

Општинската заедница Бергбанрегион/Шварцатал се состоела од следниве општини:

  1. Курсдорф
  2. Десбах
  3. Кацхите
  4. Мојзелбах-Шварцмиле
  5. Обервајсбах

Координати: 50°35′N 11°09′E / 50.583° СГШ; 11.150° ИГД / 50.583; 11.150