Липец — село во Општина Виница, во околината на градот Виница.

Липец
Липец is located in Македонија
Липец
Местоположба на Липец во Македонија
Општина Општина Виница
Население 430 жит.
(поп. 2002)
Липец на општинската карта
Липец во Општина Виница.svg

Атарот на Липец во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа североисточно во полите на Плачковица, оддалечено 9 километри јужно од Виница.

ИсториjaУреди

Црквата „Вознесение Христово“ е изградена во 1839 година и претставува една од постарите цркви во Виничко.

Во XIX век, селото е дел од Кочанската каза во Отоманската Империја.

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Липец живееле 724 жители, од кои 360 Турци, 340 Македонци и 24 Роми.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Липец имало 440 Македонци, егзархисти.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото живеат 430 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[4]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 716
1953 397 379 ... 4 780
1961 602 24 ... ... ... 626
1971 613 9 ... ... 622
1981 522 7 ... 529
1991 474 3 ... 477
1994 470 1 1 ... 472
2002 429 1 430

РодовиУреди

Липец е македонско село, а во минатото имало и значително турско население.

  • Македонски родови во Липец се: Бошњаци (6 к.), Митревци (4 к.), Говедарци (9 к.), Бумбарци (4 к.), Кацарци (4 к.), Бочевци (6 к.) и Живодерци (20 к.) ова се стари родови, возможно е да се староседелци. Во родот Живодерци се рачунаат и три домазетски домаќинства; Чорбаџичи (5 к.), Ковачки (3 к.) и Арнаути или Панчевци (2 к.) доселени се од некое место во Албанија, од местото на старина избегале двајца браќа, едниот се населил во Липец, а другиот во Соколарци, таму е родот Коритарчари (15 к.), ја знаат следната генеологија Петруш (жив на 65 год. во 1958 година) Арсо-Петре-Лазар-Јован, кој се доселил; Кусевци (4 к.) и Дедо-Ристевци (2 к.) доселени се однекаде; Кочковци (3 к.) и Мирчевци (2 к.) и они се доселени однекаде. Од 1955 на имотите на иселените Турци се населиле следните македонски домаќинства. Сите се доселени од околината на Македонска Каменица, Делчево.
  • Турски родови биле: Амдиовци (1 к.), Аметовци (1 к.), Зенуловци (1 к.) и Муаметовци (1 к.) порано имало многу повеќе турски родови.[5]

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.226.
  2. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.132-133.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје. стр. 112-113-114.