Црква „Вознесение Христово“ - Липец

црква во селото Липец
Селска црква во Липец
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св.Вознесение Христово
Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Блатечка
Местоположба
Населено место Липец
Општина Виница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1839
Осветување непознато
Живопис 1887
Зограф непознат
Водство свештеник Орце Пешов
Архитектонски опис
Површина 140 м²
Портал „МПЦ“

„Св.Вознесение Христово“ — верски храм кој се наоѓа во селото Липец, Општина Виница.

ИсторијаУреди

Изградена е во 1839 година и е една од постарите во Виничко. Од сочуваните документи и од натписот сочуван од жителите, се потврдува годината на изградбата на црквата Свети Спас. Сместена е на северната страна од селото, на височинка од 750 метри, оддалечена 500 метри од селото. Црквата претставува трикорабна градба со рамен таван, градена од речен камен и малтер. Од надворешната страна не е малтерисана и се познаваат камењата и малтерот.[1][2]

ЖивописУреди

За разлика од други цркви од тој период, црквата е живописна со невообичаена сликарија, цртани се елементи со цвеќиња во вазни и други флорални елементи, меѓу кои се среќаваат и некои насликани ангели. Горниот дел на иконостасот е направен во резба. На него се наоѓаат 33 икони, меѓу кои и Животоносниот леб, работена од непознат зограф во 1887 г. На левата врата од иконостасот се наоѓа голема икона на Свети Архангел Михаил, на која е запишана годината на изработката од 1918г. со потпис на зограф со иницијалот Г. Не е познато кога и од кого е осветена.[1][2]

ПоврзаноУреди

Црквата има и скромна библиотека во која се сочувани десетина книги со постар ненапишан датум, меѓу нив се: “Минеј’’ за 11-ти месеци, друг “Минеј’’, и “Октоих’’ или “Осмогласник’’, во кој на третата страница пишува, 1888 16 Јули, месецот и датумот кога се одржала некоја значајна црковна прослава.[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди