Гисен (административен округ)

Гисен е еден од трите административни округа на Хесен, Германија, кој се наоѓа во централниот дел на покраината.

Гисен
Административен округ
Карта на Хесен со округот Гисен
Карта на Хесен со округот Гисен
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаHesse
Админ. центарГисен
Површина
 • Вкупна5.381,14 км2 (207,767 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно1.048.740
 • Густина1,9/км2 (5,0/ми2)
Мреж. местоwww.rp-giessen.de
Рурални окрузи
(Kreise)
  1. Гисен
  2. Лана-Дил
  3. Лимбург-Вајлбург
  4. Марбург-Биденкопф
  5. Фогелсбергкрајс

Наводи уреди

  1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди

Координати: 50°40′ N; 8°40′ E / 50.67° СГШ; 8.67° ИГД / 50.67; 8.67