Лилјана Чаловска

политичарка

Лилјана Чаловска (Софија, 1920 година - Скопје, 20 јули 1997) — македонска писателка и активна учесничка во напредното движење на македонските студенти во Белград.

Лилјана Чаловска
Родена 1920
Софија
Починала 20 јули 1997
Скопје
Националност Македонка
Занимање политичарка, поетеса
Сопружник Лазар Колишевски (до 1952)
Татко Ахил Чаловски

Животопис уреди

Чаловска била член на КПЈ од 1940 година и делегат на Второто заседание на АВНОЈ. Покрај тоа, била еден од организаторите и раководител на Првиот конгрес на Народноослободителниот младински сојуз на Македонија, одржан на 21 декември 1944 година во Фуштани. Најпосле, таа била учесничка во АСНОМ, а по завршувањето на војната била народен пратеник во Собранието на Македонија и во Сојузното собрание.

Чаловска е позната и како првата сопруга на политичарот Лазар Колишевски.[1][2]

Творештво уреди

Чаловска била членка на Друштвото на писателите на Македонија. Таа е автор на седум збирки поезија:

  • „Бдение за Виетнам“ (1967),
  • „Антидневник“ (1971),
  • „Пребир“ (1972),
  • „Пергел“ (1974),
  • „Повесница“ (1977),
  • „Поморјански песни“ (1981),
  • „Стихови“ (1981)

Три нејзини кратки раскази се застапени во антологијата на македонскиот краток расказ, „Џинџуџе во земјата на афионите“ (Темплум, 2022).[3]

Поврзано уреди

Ахил Чаловски

Наводи уреди

  1. „ЕКСКЛУЗИВНО: ЦИА открива пикантерии од љубовниот живот на Лазар Колишевски“. еМагазин. Архивирано од изворникот на 2021-11-05. Посетено на 5 ноември 2021.
  2. „Белешки за автор(к)ите“, во: Никола Гелевски и Владимир Мартиновски (приредувачи), Џинџуџе во земјата на афионите: антологија на македонскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2022, стр. 354.
  3. Никола Гелевски и Владимир Мартиновски (приредувачи), Џинџуџе во земјата на афионите: антологија на македонскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2022, стр. 19-22.