31°32′59″N 74°20′37″E / 31.54972° СГШ; 74.34361° ИГД / 31.54972; 74.34361 Лахор (пенџапски: لہور, урду: لاہور) е главен град на Пакистанската покраина Пенџаб и втор по големина град во земјата после Карачи. Често е нарекуван Могулската Градина поради големото могулско културно наследство. Се наоѓа на реката Рави, во близина на пакистанско-индиската граница.

Лахор
لاہور
градски округ
Поглед на Лахор
Лого на Лахор
амблем
Местоположба на Лахор во Пенџаб, Пакистан
Местоположба на Лахор во Пенџаб, Пакистан
Координати: 31°32′59″N 74°20′37″E / 31.54972° СГШ; 74.34361° ИГД / 31.54972; 74.34361
ДржаваПакистан Пакистан
ПровинцијаПенџаб
Градска влада11ти септември 2008
Градски СоветЛахор
Градови9
Управа
 • ВидГрадски Совет
 • Градски НазимМиан Амер Махмуд
 • Наиб НазимИдрис ханиф
Површина[1]
 • Вкупна1 E+9_m²
Надм. вис.&10000000000000217000000217 м
Население (2007)[1]
 • Вкупно6.319.000
 • Густина3,600/км2 (9,200/ми2)
Повик. бр.042
Мреж. местоhttp://www.lahore.gov.pk

Галерија уреди

Збратимени градови уреди

Лахор има неколку збратимени градови:

Личности уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Punjab Portal“. Government of Punjab. Архивирано од изворникот на 2007-11-04. Посетено на 2007-12-11.
  2. „Council okays peace committees: Lahore and Chicago to be declared twin cities“. The Post. 2007-01-28. Архивирано од изворникот на 2007-09-28. Посетено на 2007-05-16.
  3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 3,11 „No committee to develop ties with Lahore's twins“. Daily Times of Pakistan. 2007-03-02. Посетено на 2008-02-08.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,7 „Lahore Sister Cities“. Chicago Sister Cities International Program. Архивирано од изворникот на 2007-10-19. Посетено на 2008-02-08.
  5. „Musharraf holds talks with Cordoba's leaders“. Associated Press of Pakistan. 2007-04-26. Архивирано од изворникот на 2007-10-13. Посетено на 2008-02-08.
  6. „Lahore & Chicago“. Chicago Sister Cities International Program. Архивирано од изворникот на 2007-12-25. Посетено на 2008-02-08.
  7. „Lahore and Chicago declared sister cities“. City District Government of Lahore. Архивирано од изворникот на 2008-05-01. Посетено на 2008-02-08.

Надворешни врски уреди