Пенештром (германски: Peenestrom) — проток или река во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Долга е 20 километри и е најзападната врска на Шчеќинскиот Залив (заедно со Швина и Ѓивна) со Балтичкото Море. Таа е исто така една од трите растоки на реката Одра.

Пенештром во Волгаст

Координати: 54°4′11″N 13°47′37″E / 54.06972° СГШ; 13.79361° ИГД / 54.06972; 13.79361