Куп на Македонија во ракомет 2008 (мажи)

Купот на Македонија 2008 - 16. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортско рекреативниот центар Кале во Скопје, Македонија, од 17 до 18 мај 2008 година, во организација на РК Вардар ПРО.[1] Купот бил освоен од Вардар ПРО по шести пат.

2008 Куп на Македонија во ракомет
Куп на Македонија 2008
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење17 – 18 мај
Репрезентации4
ОдржувалиштаСРЦ Кале (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациВардар ПРО (7. титула)
ВторопласиранМеталург
Статистики за првенството
Натпревари3

Место на одржувањеУреди

Скопје
СРЦ Кале
Капацитет: 2,500

Завршен турнирУреди

ПолуфиналеУреди

17 мај 2008
18:00[2]
Вардар ПРО 28 - 20 Пелистер Еуролинк СРЦ Кале, Скопје
В. Недановски 6 (13 - 11)
[3]
17 мај 2008
20:00[2]
Металург Преспа СРЦ Кале, Скопје

ФиналеУреди

18 мај 2008
18:30[2]
Вардар ПРО Металург СРЦ Кале, Скопје


Победник во Купот на Македонија 2008
Вардар ПРО
7. титула

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Металург и Вардар про се острат за финале“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 23 април 2008. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 „Вардар ќе ја спасува сезоната“. Време на time.mk преку web.archive.org. 17 мај 2008. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Вардар Про е првиот финалист во ракометниот куп на Македонија“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 17 мај 2008. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врскиУреди