Владо Недановски

Македонски ракометар

Владо Недановски (роден на 23 јуни 1985 во Ресен) — поранешен македонски ракометар кој моментално е главен тренер на Вардар 1961.

Владо Недановски
Лични податоци
Име и презиме Владо Недановски
Роден(а) 23 јуни 1985 (1985-06-23) (38 г.)
Ресен, Македонија
Националност Македонија Македонец
Спорт Ракомет
Висина 1,87 м
Тежина 87 кг
Позиција лево крило
Клупски податоци
Сениорски клубови
2003–2008
2008–2010
2010–2012
2012–2014
2014–2016
2016–2019
Македонија Вардар ПРО
Македонија Металург
Македонија Пелистер
Македонија Вардар
Македонија Вардар Јуниор
Македонија Вардар
Репрезентација
  Македонија Македонија
Раководени екипи
2022– Македонија Вардар 1961

Со македонската репрезентација тој настапил на Светското првенство 2015 во Катар.[1]

Успеси Уреди

Домашни натпреварувања Уреди

  Победник (5): 2009–10, 2012–13, 2016–17, 2017–18, 2018-19
  Победник (5): 2009, 2010, 2014, 2017, 2018

Европски натпреварувања Уреди

  Победник (2): 2016–17, 2018–19

Други натпреварувања Уреди

  Победник (4): 2013–14, 2016–17, 2017–18, 2018–19

Наводи Уреди

  1. Андонов, Тони (5 јануари 2015). „Ојлески не се најде на конечниот список за Катар“. Дерби. Архивирано од изворникот на 2015-01-10. Посетено на 20 јануари 2015.

Надворешни врски Уреди