Куп на Македонија во ракомет 2009 (мажи)

Купот на Македонија 2009 - 17. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје, Македонија, од 16 до 17 мај 2009 година, во организација на Ракометната Федерација на Македонија.[1] Купот бил освоен од Металург по вторпат.

2009 Куп на Македонија
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење16 – 17 мај
Репрезентации4
ОдржувалиштаСпортски центар Борис Трајковски (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациМеталург (2. титула)
ВторопласиранВардар ПРО
Статистики за првенството
Натпревари3

Место на одржувањеУреди

Скопје
Спортски центар Борис Трајковски
Капацитет: 5,100
 

Завршен турнирУреди

ПолуфиналеУреди

16 мај 2009
18:30[1] СЕЛВ
Вардар ПРО Пелистер 08 Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
16 мај 2009
20:15[1] СЕЛВ
Металург МРК Вардар Спортски центар Борис Трајковски, Скопје

ФиналеУреди

17 мај 2009
17:30[1] СЕЛВ
Вардар ПРО Металург Спортски центар Борис Трајковски, Скопје


Победник во Купот на Македонија 2009
 
Металург
2. титула

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Сите со свои сметки“. Вечер преку web.archive.org. 14 мај 2009. Посетено на 22 декември 2019.

Надворешни врскиУреди