Куп на Македонија во ракомет 2007 (мажи)

Купот на Македонија 2007 - 15. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортско рекреативниот центар Кале во Скопје, Македонија, од 4 до 6 мај 2007 година.[1] Купот бил освоен од Вардар ПРО по шести пат.[2]

2007 Куп на Македонија во ракомет
Куп на Македонија 2007
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење4 – 6 мај
Репрезентации4
ОдржувалиштаСРЦ Кале (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациВардар ПРО (6. титула)
ВторопласиранПелистер
Статистики за првенството
Натпревари3

Место на одржувањеУреди

Скопје
СРЦ Кале
Капацитет: 2,500

Завршен турнирУреди

ПолуфиналеУреди

4 мај 2007
18:00 СЕЛВ
Вардар ПРО 36 - 29 Металург СРЦ Кале, Скопје
Н. Мојсоски 7 [3] Телетњив, М. Чоровиќ 7
4 мај 2007
20:10 СЕЛВ
Пелистер Младост СРЦ Кале, Скопје

ФиналеУреди

6 мај 2007 Вардар ПРО 32 – 25 Пелистер СРЦ Кале, Скопје
Н. Мојсоски 8 (13 – 12) Јанкуловски 7
[2]


Победник во Купот на Македонија 2007
Вардар ПРО
6. титула

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Полуфиналето како финале“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 4 мај 2007. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
  2. 2,0 2,1 „Ракомет куп на Македонија: Вардар Про - Пелистер 32:25“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 6 мај 2007. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
  3. „Ракомет: Вардар Про - Металург 36:29“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 4 мај 2007. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)

Надворешни врскиУреди