Куп на Кралот Фахд 1995


Крал Фахд Куп 1995 е второ и последно издание на овој турнир, под ова име, затоа што ФИФА ја презеде одговорноста за органмизирање и го преименува во ФИФА Куп на Конфедерации. Тој беше одржан во Саудиска Арабија во јануари 1995. Трофејот беше освоен од Данска, која во финалето ја победи Аргентина, која ја бранеше титулата, со 2-0.

Куп на Кралот Фахд 1995
1995 Крал Фахд Куп
Општо за првенството
Домаќин(и) Саудиска Арабија Саудиска Арабија
      градови 1
      стадиони 1
Период на одржување 6 - 13 јануари
Број на учесници 6 (од 5 конфедерации)
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион Flag of Denmark.svg Данска
Silver medal.svg Второ место Flag of Argentina.svg Аргентина
Bronze medal.svg Трето место Flag of Mexico.svg Мексико
Четврто место Flag of Nigeria.svg Нигерија
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 8
Дадено голови 19  (2.38 по натпревар)
Најдобар стрелец Предлошка:З-MEK Луис Гарсија (3 гола)

Тимови кои учествувааУреди

 
Учесници во Крал Фајд Купот одржан во 1995

СтадионУреди

Сите натпревари се играа во:

Ријад
Крал Фахд II Стадион
Капацитет: 67,000

СудииУреди

Африка
Азија
Европа

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Јужна Америка

Фаза по групиУреди

Група АУреди

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Пое.
  Данска 2 1 1 0 3 1 +2 4
  Мексико 2 1 1 0 3 1 +2 4
  Саудиска Арабија 2 0 0 2 0 4 −4 0
6 јануари 1995
  Саудиска Арабија 0—2   Мексико Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~25.500
Судија: Императоре   Чиле
Луис Гарсија   65'   72'

8 јануари 1995
  Саудиска Арабија 0—2   Данска Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~10.000
Судија: Чонг   Маврициус
Б.Лаудруп   43'
Вигхорст   90'

10 јануари 1995
  Мексико 1—1   Данска Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~20.000
Судија: Императоре   Чиле
Луис Гарсија   25' Расмунсен   48'
    Пенали  
Суарез:  
Дел Олмо:  
Луис Гарсија:  
Бернал:  
2–4  : Шјонберг
 : М.Лаудруп
 : Хогх
 : Рипер
 

Група БУреди

Тим Нат. Поб. Нер. Изг. Дад. При. Раз. Поени
  Аргентина 2 1 1 0 5 1 +4 4
  Нигерија 2 1 1 0 3 0 +3 4
  Јапонија 2 0 0 2 1 8 −7 0
6 јануари 1995
  Јапонија 0—3   Нигерија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~25.000
Судија: Крациунеску   Романија
Амунике   4'
Адепоју   55'
Амокачи   65'

8 јануари 1995
  Јапонија 1—3   Аргентина Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~10.000
Судија: Бадиља   Костарика
Миура   57' Рамберт   31'
Ортега   45'
Батистута   47'   86'(пен.)
Чамот   54'

10 јануари 1995
  Нигерија 0—0   Аргентина Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~20.000
Судија: Бујсаим   Обединети Арапски Емирати

Натпревар за трето местоУреди

13 јануари 1995
  Мексико 1—1   Нигерија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~20.000
Судија: Крациунеску   Романија
Рамирез   20'(пен.) Амокачи   51'
    Пенали  
Гарсија Аспе:  
Луис Гарсија:  
Галиндо:  
Хермосило:  
Суиарез:  
5–4  : Окоча
 : Адепоју
 : Егуавоен
 : Ироха
 : Амунике
 

ФиналеУреди

13 јануари 1995
  Данска 2—0   Аргентина Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~35.000
Судија: Бујсаим   Обединети Арапски Емирати
М. Лаудруп   8'(пен.)
Расмунсен   75'

ПобедникУреди

 Denmark 
Предлошка:Победник на 1995 Крал Фахд Куп-big
Прва титула

СтрелциУреди

3 гола
2 гола

1 гол

1гол (прод.)

НаводиУреди