Купејнца (Елшани)

археолошко наоѓалиште кај Елшани, Охридско

Купејнцаархеолошко наоѓалиште во охридското село Елшани. Претставува населба од доцноантичко време.

Купејнца
археолошко наоѓалиште
Купејнца is located in Македонија
Купејнца
Местоположба на Купејнца во Македонија
Местоположба 41°02′08″N 20°48′24″E / 41.03556° N; 20.80667° E / 41.03556; 20.80667Координати: 41°02′08″N 20°48′24″E / 41.03556° N; 20.80667° E / 41.03556; 20.80667
Основни податоци
Место Елшани
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

На 8,5 км од Охрид кон Св. Наум (Р1301), од левата страна на патот, а југоисточно од автокампот Елешец, на местата 31, 32 и 33 се утврдени архитектонски остатоци најверојатно од сакрален објект. Ѕидовите се градени од кршен камен и варов малтер. На површината се среќаваат многубројни фрагменти од керамички градежен материјал.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 248. ISBN 9989-649-28-6.