Кула (Песочани)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Кула

Карта

Местоположба 41°19′26″N 20°47′50″E / 41.32389° СГШ; 20.79722° ИГД / 41.32389; 20.79722
Основни податоци
Место Песочани
Општина Дебрца
Тип

 утврдена населба


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Кулаархеолошко наоѓалиште во охридското село Песочани, Општина Дебрца. Претставува утврдена населба од доцноантичко време и средниот век.

Се наоѓа на околу 500 м источно од селото, на левиот брег на реката Сатеска, северно и североисточно од Новоселско и Песочанско Поле. Претставува особено доминантен рид кој на североисточната страна е поврзан со ред пониски ритчиња означени со заедничкото име Габер. Зарамнетиот дел бил утврден со тврдински ѕид, најверојатно од времето на доцната антика па сè до развиениот среден век.[1]

По површината се забележуваат грамади од камења кои се од урнати градби градени од кршен камен, тули и варов малтер. Има и податоци за ѕидови градени од камен и кал. Присутна е и фрагментирана садова и градбена керамика. Во југоисточното подножје на ридот се забележуваат остатоци од други градби.[1]

Се претпоставува дека на ова место бил подигнат стариот средновековен град Дебрец.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 273. ISBN 9989-649-28-6.