Долмар-Залцбрике (германски: Dolmar-Salzbrücke) — општинска заедница во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Шварца. Била создадена на 1 јануари 2012 година од поранешните општински заедници Долмар и Залцбрике.

Општинската заедница Долмар-Залцбрике се состои од следниве општини:

 1. Белрит
 2. Кристес
 3. Дилштет
 4. Ајнхаузен
 5. Елингсхаузен
 6. Киндорф
 7. Лојтерсдорф
 8. Нојбрун
 9. Обермасфелд-Гриментал
 10. Риченхаузен
 11. Рор
 12. Шварца
 13. Утендорф
 14. Фахдорф

50°37′01″N 10°31′01″E / 50.617° СГШ; 10.517° ИГД / 50.617; 10.517