Криден (германски: Krüden) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Аланд.

Криден
Место во Аланд
Евангелистичката црква во Катенштет
Евангелистичката црква во Катенштет
Евангелистичката црква во Катенштет
Криден во рамките на Германија
Криден
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општина Аланд
Основни податоци
Површина 29 км2
Надм. височина 20 м
Население 696  (31 декември 2006)
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39615
Повик. бр. 039386
Портал www.vgem-seehausen.de
Координати 52°55′N 11°41′E / 52.917° СГШ; 11.683° ИГД / 52.917; 11.683