Крепелин (германски: Kröpelin) — град во округот Росток, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на 9 километри југозападно од Бад Доберан и 23 километри западно од Росток.

Крепелин
Грб на Крепелин
Крепелин is located in Германија
Крепелин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Градоначалник Паул Шлутов (независен)
Основни податоци
Површина 67,26 км2
Надм. височина 60 м
Население 4.784 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18236
Повик. бр. 038292, 038294
Портал www.kroepelin.de
Местоположба на градот Крепелин во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°04′N 11°47′E / 54.067° N; 11.783° E / 54.067; 11.783Координати: 54°04′N 11°47′E / 54.067° N; 11.783° E / 54.067; 11.783

Крепелин првпат се појавил во документите во 1177 како Крапелин (Crapelin), населба со вендско потекло. Името на градот веројатно потекнува од словенскиот збор „крепелице“, кој означува место на препелица. Крепелин добил градски права во 1249.

Градот преживеал многубројни уништувачки пожари во текот на неговата историја, во 1377, 1560, 1580, 1738 и 1774.[2]

На почетокот на XIX век дошле Евреи во Крепелин. Еврејската заедница изградила гробишта надвор од градот во 1821. Во текот на погромот од 1938 биле осквернавени од нацистите и останале само руини. По Втората светска војна била поставена спомен-плоча за оние членови на еврејската заедница од градот, кои умреле во холокаустот. Во 2012, гробиштата биле предмет на бројни антисемитски напади.[3][4]

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2018. (германски)
  2. Kröpelin Council (1999) The History of Kröpelin, Part I, Kröpelin P241-242
  3. „Rostock, Germany - Swastikas Sprayed On Tombstones In Kroepelin Cemetery“. VINNews.com. Посетено на 12 септември 2012.
  4. „Jewish cemetery defaced“. CFCA. Посетено на 12 септември 2012.

Надворешни врскиУреди