Космос-782, познат и како Бион-3 и Биокосмос-3, е еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-782
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 21 ноември 1975
Носечка ракета Р-7 Семјорка со додатен степен
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 90,5 минути
Апоапсида 405 км
Периапсида 226 км
Меѓународна ознака 1975-110A

Податоци уреди

Општи податоци уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 25 ноември 1975 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од повеќестепенета носечка ракета Р-7 Семјорка. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-782 бил сателит наменет за биолошко истражување. На него први вршеле истражување СССР и САД. Извршени се 14 експерименти, а во нивното спроведување биле вклучени 7 земји. Најчесто се експериментирало со глувци и желки, а со сателитот биле носени и билни ткива и овошни мушички.

Орбитални податоци уреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 405 км, а најмалото на 226.

 
Оригиналното вселенско летало Бион

Поврзано уреди

Литература уреди

Надворешни врски уреди