Косебау (германски: Kossebau) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Алтмеркише Хее.

Косебау
Место во Алтмеркише Хее
Црквата во Косебау
Црквата во Косебау
Црквата во Косебау
Косебау во рамките на Германија
Косебау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општина Алтмеркише Хее
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 27 м
Население 282  (31 декември 2006)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39606
Повик. бр. 039391
Портал www.vgem-seehausen.de
Координати 52°49′N 11°34′E / 52.817° СГШ; 11.567° ИГД / 52.817; 11.567