Конц (герм. Konz) е град во округот Трир-Сарбург, во сојузната покраина Рајнска област-Пфалц, Германија. Сместено е крај устието на реките Сар и Мозел, околу 8 км југозападно од Трир.

Конц
Реката Мозел низ Конц
Реката Мозел низ Конц
Грб на Конц
Конц is located in Германија
Конц
Управа
Земја Германија
Покраина Рајнска област-Пфалц
Округ Трир-Сарбург
Општ. заед. Конц
Градоначалник Карл-Хајнц Фриден
Основни податоци
Површина 44,54 км2
Надм. височина 130 м
Население 18.348 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 412 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TR
Пошт. бр. 54329
Повик. бр. 06501
Портал konz.eu
Местоположба на градот Конц во рамките на округот Трир-Сарбург
Карта
Координати 49°42′N 6°35′E / 49.700° N; 6.583° E / 49.700; 6.583Координати: 49°42′N 6°35′E / 49.700° N; 6.583° E / 49.700; 6.583

Конц е центар на општинската заедница Конц. Во нејзин состав влегуваат следниве села:

 • Канет
 • Филцен
 • Хам
 • Картхаус
 • Кенен
 • Кретнах
 • Комлинген
 • Нидермениг
 • Оберемел
 • Обермениг
 • Рошајд

НаселениеУреди

Место декември 2007 декември 2008
Конц 12.193 12.238
Филцен 370 356
Хам 106 111
Комлинген 393 395
Кенен 2304 2275
Кретнах 494 494
Нидермениг 858 870
Оберемел 1627 1637
Обермениг 277 281

МузеиУреди

 • Музеј на отворено „Рошајдски двор“ (Roscheider Hof)

НаводиУреди

 1. "Општини во Германија по население на 31 декември 2018 г." Сојузна статистичка служба на Германија. 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди