Кисела Вода (Липково)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Кисела Водаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Липково. Наоѓалиштето претставува населба од хеленистичкото и римското време и средновековна некропола. На 2 км југозападно од селото, во непосредната близина на чешмата, при конструкцијата на патот се откриени неколку гроба во кој покојниците биле многу добро зачувани (природно мумифицирани), благодарение на влажната почва во која се наоѓале телата положени во длабени дабови дрва, низ која поминува извор на кисела вода кој целиот терен го држи под вода (најверојатно водата сама по себе имала конзерваторски својства). Еден покојник се чува во Музејот на Судска медицина при Медицинскиот факултет во Скопје. На површината се забележуваат и фрагменти од керамички садови, од постара античка населба чија фортификација се наоѓа на врвот на ридот што се издига во непосредната близина. Од Кисела Вода потекнуваат ара и една база со латински натпис посветен на Митра од страна на свештеникот Епикадус.[1]

Кисела Вода is located in Македонија
Кисела Вода
Местоположба на Кисела Вода во Македонија
Местоположба 42°09′11″N 21°35′52″E / 42.15306° СГШ; 21.59778° ИГД / 42.15306; 21.59778Координати: 42°09′11″N 21°35′52″E / 42.15306° СГШ; 21.59778° ИГД / 42.15306; 21.59778
Основни податоци
Место Липково
Општина Липково
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период хеленистичко време
римско време
среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 212, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069