Росхулт (швед. Råshult) е село близу Елмхулт во округот Крунуберг (покраина Смоланд), Шведска.

Куќата на Линевци
Дневната соба во куќата

Во селото е роден прочуениот ботаничар Карл Линеј (1707-1778), каде татко му, Нилс Лине, бил капелин во локалната црква[1]. Лине е роден во куќата што стоела на местото на постоечката куќа, која е изградена некаде помеѓу 1751 и 1781 г.[2] Во 1933 објектот е вратен во неговиот изворен облик, по иницијатива на Линеевото историско друштво. Имотот е сместен во културен резерват што зафаќа 42 хектари.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Nationalencyklopedin, Linné, Carl von
  2. Предавање на Свен Росборн на Википедиината академија во Лунд, 13 номеври 2008

Надворешни врскиУреди

Координати: 56°37′05″ N; 14°12′07″ E / 56.618° СГШ; 14.202° ИГД / 56.618; 14.202