Елмхулт (швед. Älmhults kommun) е општина во средишниот дел на округот Крунуберг во јужна Шведска. Административен центар е гратчето Елмхулт.

Општина Елмхулт
Älmhults kommun
Општина
Грб на Општина Елмхулт
Грб
Älmhult Municipality in Kronoberg County.png
ЗемјаШведска
ОкругКрунуберг
Админ. центарЕлмхулт
Површина[1]
 • Вкупна983,28 км2 (37,965 ми2)
 • Земјишна895,36 км2 (34,570 ми2)
 • Вода87,92 км2 (3,395 ми2)
 (1 јануари 2010)
Население (30 јуни 2010)[2]
 • Вкупно15.640
 • Густина0.16/км2 (0.41/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
ISO 3166SE
ПокраинаСмоланд
Општин. бр.0765
Мреж. местоwww.almhult.se
Икеа во Елмхулт (2005)

ИсторијаУреди

Во 1901 Елмхулт бил одвоен од Стенброхулт и прогласен за пазаришен град („шепинг“, köping). Дегашната општина е создадена со реформата на локалната самоуправа од 1971, со припојувањето на околните рурални општини кон гратчето Елмхулт.

Елмхулт е значаен како родно место на прочуениот ботаничар Карл Лине (1707-1778). Денес имотот во Росхулт е претворен во музеј, окружен со истите ливади и полиња што го инспирирале научникот да истражува.

Првата продавница на IKEA е отворена во Елмхулт од Ингвар Кампрад, нејзиниот основач и сопственик.

Населени местаУреди

Во општината Елмхулт има 5 населени места. Тука се наведени по големина [3].

бр. Место Население
1 Елмхулт 8.642
2 Дие 867
3 Лијаторп 581
4 Енерида 331
5 Делари 203

Познати личностиУреди

НаводиУреди

  1. „Статистики за површината на местата на 1 јануари 2010“ (Microsoft Excel). Централна статистичка служба. конс. 21 август 2010.  (шведски)
  2. „SCB, Статистики за населението на 30 јуни 2010“. Централна статистичка служба. конс. 19 август 2010.  (шведски)
  3. Податоци од 31 декември 2005

Надворешни врскиУреди


Координати: 56°33′N 14°08′E / 56.550° СГШ; 14.133° ИГД / 56.550; 14.133