Карл Линеј

шведски ботаничар и зоолог
(Пренасочено од Карл Лине)

Карл Линеј (латински: Carl Linnaeus), облагородено име: Карл фон Лине (шведски: Carl von Linné); 23 мај 170710 јануари 1778) — шведски природонаучник, ботаничар, зоолог и лекар. Основач е на систематиката, биолошка дисциплина. Сите растенија и животни ги сместил во категории по сличности, и тоа:

Карл Линеј
Carl Linnaeus
Carl von Linné
Портрет на Карл Линеј од 1775 г.
Роден(а)23 мај 1707(1707-05-23)[1]
Росхулт, (денес во општината Елмхулт), Шведска
Починал(а)10 јануари 1778(1778-01-10) (возр. 70)
посед Хамарби, кај Упсала, Шведска
ЖивеалиштеШведска
НационалностШвеѓанец
Полињаботаника
биологија
зоологија
ОбразованиеЛундски универзитет
Упсалски универзитет
Хардервејшки универзитет
Познат потаксономија
екологија
ботаника
Авторска кратенка (бот.)L.
Потпис
Carl v. Linné
Белешки

Грбот на Карл Линеј
Тип (за растенијата, некогаш се користи и оддел)
Класа
Ред
Семејство
Род
Вид

Ја вовел биномната номенклатура по која секое растение и животно има име на родот и видот. Го основал природонаучниот музеј во Упсала и бил прв претседател на Шведската академија на науките.

Линеј, покрај тоа што бил систематичар, бил и прв претседател на Шведската академија на науките, бил и еден од најголемите описни ботаничари на сите времиња. Негово најважно дело е „Систем на природата“ (Systema Naturae), објавено во 1735.

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. 13 мај според шведскиот календар и 13 мај според јулијанскиот календар)
  2. „Автори“. Меѓународен индекс на растителни имиња. (англиски)