Нилс Даниел Карл Билд (роден на 15 јули 1949) — шведски политичар, дипломат и нобеловец. Тој бил премиер на Шведска од 1991 до 1994 година и водач на либералната партија на Шведска од 1986 до 1999 годиа. Исто така тој е и министер за надворешни работи од 6 октомври 2006 година.

Carl Bildt
Карл Билд
Премиер на Шведска
На должноста
4 октомври 1991 – 7 октомври 1994
Монарх Карл Густаф XVI
Заменик Бенгт Вестерберг
Претходник Ингвар Карлсон
Наследник Ингвар Карлсон
Министер за надворешни врски
На должноста
Стапил
6 октомври 2006
Претходник Јан Елиасон
Висок претставник во Босна и Херзеговина
На должноста
14 декември 1995 – 18 јуни 1997
Претходник Основана позиција
Наследник Карлос Вестендорп
Лични податоци
Роден(а) 15 јули 1949(1949-07-15)(74 г.)
Халмштад, Шведска
Сопружник Ана Марија Кораза Билд
Установа Универзитет Стокхолм (незавршен)
Вероисповед Црква на Шведска
Потпис

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди